• Facebook
  • Newsletter
  • Kanał RSS
  • EN
  • Zmiana wielkości czcionki
  • Zmiana kontrastu
  • Drukuj
Formularz wyszukiwania
  • Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Gminy w Babicach
  • ePUAP

Obwodnica Babic będzie gotowa za dwa lata

7 października 2016

Do końca września 2018 r. powstanie długo oczekiwana obwodnica Babic.

Umowę na budowę drogi podpisali w piątek z wykonawcą inwestycji: marszałek Jacek Krupa, Grzegorz Lipiec z Zarządu Województwa Małopolskiego i wójt Babic Radosław Warzecha. Już wiadomo, że prace budowlane wyniosą ponad 17 mln zł.
Setki samochodów i tirów przejeżdżających przez centrum miejscowości – tak wygląda uciążliwa codzienność mieszkańców Babic i Wygiełzowa. Na szczęście już za dwa lata sytuacja zmieni się diametralnie.
- Realizowany przez Małopolskę największy w historii plan budowy dróg nabiera rozpędu. Do 2023 roku powstanie w naszym województwie aż 14 nowych obwodnic. Obwodnica Babic będzie więc kolejnym etapem w tym olbrzymim przedsięwzięciu. Co najważniejsze, różnicę odczują nie tylko mieszkańcy tych gmin, ale wszyscy kierowcy, którzy przejeżdżają przez Małopolskę Zachodnią – podkreśla marszałek Jacek Krupa
Jak zauważa z kolei Grzegorz Lipiec, członek zarządu województwa, inwestycja zostanie przeprowadzona w możliwie najmniej uciążliwy sposób. Nowa droga zostanie wytyczona w dużej mierze na terenie niezabudowanym.
- Obwodnica będzie przebiegać na południe od Babic – głównie przez nieużytki rolnicze, pola uprawne. O ile to możliwe, będzie omijać tereny leśne. A tam, gdzie przetnie las, powstaną specjalne „zielone” korytarze – wylicza Grzegorz Lipiec.
Podpisana dzisiaj na kwotę 17 mln zł umowa z wykonawcą zakłada, że do 30 września 2018 roku powstanie obwodnica Babic o długości 4,8 km. Początek nowej trasy będzie zlokalizowany na zachód od Wygiełzowa, w miejscu istniejącego skrzyżowania DW 780 z drogą powiatową nr 1014 (ul. Piłsudskiego), które będzie przebudowane na rondo. Na całej długości obwodnicy zaplanowano jeszcze dwa ronda: na przecięciu projektowanej obwodnicy z istniejącą DW 781 (ul. Zakopiańska) oraz na końcu obwodnicy tj. na włączeniu do istniejącej DW 780 (ul. Krakowska).
- Podpisanie umowy jest bardzo ważnym wydarzeniem dla gminy i zwieńczeniem wieloletnich starań. Realizacja tej inwestycji oszczędzi wielu kłopotów mieszkańcom i turystom odwiedzającym gminę, wpłynie także na podniesienie jakości życia na tym terenie. Inwestycja stała się możliwa między innymi dzięki doskonałej współpracy z Urzędem Marszałkowskim i Zarządem Dróg Wojewódzkich – zaznacza wójt Radosław Warzecha.
Już za dwa lata kierowcy będą mieli do dyspozycji jezdnię o szerokości 7 m i dwa pasy ruchu, bezpieczne pobocza i odpowiednie oświetlenie. Wybudowane zostaną również dwa mosty – jeden nad potokiem Płazanka, drugi nad Zmornicą. Wzdłuż obwodnicy powstanie też droga serwisowa, a także system odwodnienia całej trasy.
Same prace budowlane wyniosą ponad 17 mln zł z czego 85 % pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Resztę środków dołożą Samorząd Województwa małopolskiego i gmina Babice. Wykonawcą inwestycji jest SKANSKA S.A.