• Facebook
  • Newsletter
  • Kanał RSS
  • EN
  • Zmiana wielkości czcionki
  • Zmiana kontrastu
  • Drukuj
Formularz wyszukiwania
  • Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Gminy w Babicach
  • ePUAP

KUBUSIOWI PRZYJACIELE NATURY

5 listopada 2010
Ruszyły zapisy do największego ogólnopolskiego programu ekologicznego dla Przedszkolaków.
     Rozpoczęła się trzecia edycja programu „Kubusiowi Przyjaciele Natury”, największego programu o tematyce ekologicznej w Polsce dla przedszkolaków. W ramach akcji zgłoszone do programu przedszkola otrzymują materiały edukacyjne wraz ze scenariuszami zajęć i kartami pracy dla dzieci oraz wykazem zadań do zrealizowania. Placówki, które przeprowadzą zadania zgodnie z regulaminem, otrzymają Certyfikat wraz z upominkami edukacyjnymi dla dzieci i nauczycieli oraz broszurami informacyjnymi dla rodziców. Planowane jest, że w tegorocznej edycji weźmie udział prawie 4 tysięcy przedszkoli z całej Polski. Zapisy trwają.
     Program „Kubusiowi Przyjaciele Natury” jest największą ekologiczną akcją realizowaną w przedszkolach. Program organizowany jest przez Fundację Partnerstwo dla Środowiska, firmę Tymbark i markę Kubuś. Celem akcji jest uczenie dzieci szacunku i troski o środowisko oraz wsparcie nauczycieli w prowadzeniu edukacji ekologicznej wśród najmłodszych. Akcja z roku na rok zyskuje coraz większa popularność. W poprzedniej edycji wzięło udział około 2 tysięcy przedszkoli z całej Polski. Ekologiczne działania realizowało 120 tysięcy dzieci przy wsparciu i zaangażowaniu prawie 10 tysięcy nauczycieli. W tym roku organizatorzy planują, że weźmie w niej udział prawie 4 tysięcy przedszkoli.
     Jak wyjaśnia Małgorzata Łuszczek z Fundacji Partnerstwo dla Środowiska -  „Dzieci nie tylko same dostrzegają potrzebę wcielania w życie dbałości o środowisko, ale także to one najczęściej stają się inicjatorami proekologicznych zmian w swoich domach. Program Kubusiowi Przyjaciele Natury to inicjatywa, która w twórczy i przyjazny sposób wprowadza dzieci w świat przyrody, ukazując jej piękno i walory, równocześnie ucząc jakie zachowania wpłyną na zachowanie jej bogactwa i różnorodności”.
     Z kolei Dariusz Czech, prezes firmy Tymbark podkreśla, że „Edukacja ekologiczna prowadzona wśród dzieci już od najmłodszych lat to inwestycja w ich przyszłość. Dobre nawyki i życie w przyjaźni z naturą z pewnością zaprocentuje w ich dorosłym życiu”.  
     Tegoroczna edycja, która potrwa do końca roku szkolnego odbędzie się pod hasłem „Oszczędzamy energię”. Każde przedszkole, które zgłosi się do programu otrzyma bezpłatne materiały edukacyjne, pomocne w przeprowadzaniu zajęć ekologicznych. Nauczyciele znajdą w materiałach informacje merytoryczne, scenariusze zajęć oraz karty pracy dla dzieci. Dzięki temu przedszkolaki dowiedzą się czym jest energia, jak powstaje i do czego może służyć. Dzieci poznają sposoby pozyskiwania energii przyjazne środowisku i nauczą się, jak oszczędzać energię w codziennym życiu. Nauczyciele wraz z dziećmi będą mieli również za zadanie zrealizować wybrane działania ekologiczne, które pomogą wiedzę teoretyczną przekuć w praktykę. W przedszkolach odbędą się specjalne, ekologiczne dni, zbiórki baterii, przedstawienia i konkursy dla dzieci.  
     Każde przedszkole, które zrealizuje program i zdobędzie minimum 150 punktów (na 300 możliwych) otrzyma Certyfikat wraz z upominkami edukacyjnymi dla dzieci i nauczycieli oraz broszurami informacyjnymi dla rodziców. Program jest bezpłatny.
     Zachęcamy wszystkie przedszkola do zgłaszania się do programu!
Więcej informacji o programie, szczegółowe zasady i regulamin można znaleźć na stronie www.przyjacielenatury.pl

     Wszelkich dodatkowych informacji z przyjemnością udzielą:
Dorota Liszka, tel. (0-33) 870 8204, d.liszka@maspex.com
Joanna Olszowska, tel. (0-33) 870 8464, j.olszowska@maspex.com