Zawarcie związku małżeńskiego w USC przez obywateli polskich

URZĄD STANU CYWILNEGO

Herb Babic

KARTA INFORMACYJNA
URZĄD GMINY W BABICACH
UL. KRAKOWSKA 56, 32-551 BABICE
poczta@babice.pl                                              www.babice.pl

ZAWARCIE ZWIĄZKU MAŁŻEŃSKIEGO W USC PRZEZ OBYWATELI POLSKICH

PODSTAWA PRAWNA:
Prawo o aktach stanu cywilnego tekst jednolity: Dz. U. z 2004 r. Nr 161 poz.1688 ze zmianami
Kodeks rodzinny i opiekuńczy tekst jednolity: Dz. U. z 1964 r. Nr 9 poz. 59 ze zmianami
Ustawa o opłacie skarbowej tekst jednolity: Dz. U. z 2006 r. Nr 225 poz. 1635  ze zmianami
PODMIOT UPRAWNIONY DO WYSTĄPIENIA O ZAŁATWIENIE SPRAWY:
- kobieta: ukończone 18 lat - (W przypadku nie ukończenia 18 lat, za zgodą Sądu opiekuńczego jeśli kobieta ukończyła lat 16)
- mężczyzna ukończone 18 lat
WYMAGANE DOKUMENTY:
• dowody osobiste,
• kawaler, panna przedkładają:
- odpis skrócony aktu urodzenia (urodzeni poza gminą Babice)
• wdowiec, wdowa przedkładają:
- odpis skrócony aktu urodzenia (urodzeni poza gminą Babice)
• rozwiedziony, rozwiedziona przedkładają:
OPŁATY:
Za sporządzenie aktu małżeństwa – 84 zł
Zezwolenie na zawarcie małżeństwa przed upływem miesiąca - 39 zł
Opłatę należy uiścić w Kasie Urzędu Gminy - pok 119 lub na rachunek bankowy Urzędu - BS Chrzanów o/Babice 53 8444 0008 0000 0100 2017 0037
FORMA ZAŁATWIENIA SPRAWY:
Zostaje przyjęte od nupturientów pisemne zapewnienie, że nie wiedzą o istnieniu okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa, zostaje ustalona data zawarcia małżeństwa
TERMIN ZAŁATWIENIA SPRAWY:
Niezwłocznie
TRYB ODWOŁAWCZY:
Jeżeli kierownik urzędu stanu cywilnego odmawia przyjęcia oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński powiadamia na piśmie osobę zainteresowaną o przyczynach odmowy. Osoba zainteresowana w terminie 14 dni od dnia doręczenia jej pisma kierownika urzędu stanu cywilnego może wystąpić z wnioskiem do sądu rejonowego właściwego ze względu na siedzibę urzędu stanu cywilnego o rozstrzygnięcie, czy okoliczności przedstawione przez kierownika urzędu stanu cywilnego uzasadniają odmowę dokonania czynności. Prawomocne postanowienie sądu wiąże kierownika urzędu stanu cywilnego.  Wystąpienie z wnioskiem,, jest niedopuszczalne, jeżeli sąd na podstawie art. 5 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego rozstrzygnął, że małżeństwo nie może być zawarte.
INNE INFORMACJE:
Związek małżeński można zawrzeć w dowolnie wybranym USC w kraju (nie ma znaczenia miejsce stałego pobytu). Dokumenty złożone do zawarcia małżeństwa nie podlegają zwrotowi. Ustawowy okres oczekiwania na zawarcie małżeństwa w USC wynosi miesiąc od dnia złożenia zapewnienia o braku przeszkód do zawarcia małżeństwa.
Jednakże kierownik może zezwolić na zawarcie małżeństwa przed upływem tego terminu jeżeli przemawiają za ty ważne względy.
SPRAWĘ ZAŁATWIA:
Urząd Stanu Cywilnego