• Facebook
  • Newsletter
  • Kanał RSS
  • EN
  • Zmiana wielkości czcionki
  • Zmiana kontrastu
  • Drukuj
Formularz wyszukiwania
  • Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Gminy w Babicach
  • ePUAP

Czym chata bogata

14 czerwca 2018

„Wspólne, Polskie Korzenie, Łączą Seniorów Pokolenie”

W dn. 06 czerwca 2018 r. Koło Gospodyń Wiejskich w Olszynach wraz ze Stowarzyszeniem Kultury, Sportu i Rozwoju Wsi Olszyny, Sołtys oraz społecznością wsi Olszyny, gościli słuchaczy Polskiego UTW z Wilna w ramach projektu „Wspólne, Polskie Korzenie, Łączą Seniorów Pokolenie”, realizowanego przez Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku w Chrzanowie i Polski Uniwersytet Trzeciego Wieku w Wilnie, dofinansowanego przez Kancelarię Senatu RP.
Gości z ramienia gospodarzy powitali: Wójt Gminy Babice p. Radosław Warzecha i Przewodnicząca KGW Olszyny p. Janina Mastalska. Rektor PUTW w Wilnie p. Ryszard Kuźmo zabrał na powitanie głos i również serdecznie przywitał się z gospodarzami. Gościom z Wilna towarzyszyli przedstawiciele Zarządu UTW w Chrzanowie na czele z p. Prezes Lucyną Kozub – Jentys i wolontariusze. Gości powitano marszem powitalnym, zgodnie z tradycją, wykonanym na akordeoinie i saksofonie przez Józefa i Tadeusza Mastalskich. Nie obyło się bez wzruszeń. Drzwi do Sali, gdzie odbywało się spotkanie udekorowano tradycyjnym wieńcem weselnym, a stoły przyozdobiono w piękne bukiety z żywych kwiatów polnych i ogrodowych, co dla Gości było miłym zaskoczeniem. Goście i gospodarze szybko się zintegrowali. Wytworzyła się serdeczna atmosefera, która towarzyszyła zebranym do końca spotkania. Wspomnienia z Litwy, opowiadania o dawnym życiu na wsi, śpiewy (w tym pieśni patriotyczne), zabawa, trwały przez cały czas spotkania. Goście Litwescy zaprezentowali piosenki ludowe śpiewane również w Olszynach. Ich umiłowanie do Polski przejawiało się nie tylko w piosenkach, ale również w czytanej poezji. Przygotowane dla Gości warsztaty regionalne cieszyły się dużym powodzeniem. Uczestnicy próbowali swoich sił przy mieleniu zboża na żarnach, młóceniu cepa i (najbardziej cieszące się powodzeniem stanowisko) i wiązaniu powróseł oraz wyrabianiu masła i sera. Pokaz wyrabiania koszy miał także swoich zwolenników. Goście obejrzeli również ekspozycję z „lamusa”, na której były zgromadzone bardzo stare naczynia, przedmioty i dokumenty naszych przodków. Swojski chleb z masłem, serem oraz smalczykiem i kiszonym ogórkiem, smakował wszystkim. Pyszne ciasta na kloszach, upieczone przez gospodynie, kusiły swoim wyglądem i zapachem. Nie zabrakło również tradycyjnych kruchych ciasteczek i tradycyjnej potrawy - grochu z pęczakiem i oczywiście dania obiadowego. Wolontariusze UTW w Chrzanowie służyli pomocą naszym gospodyniom. Goście dobrze się bawili, nikt się nie nudził. Ponieważ spotkanie odbywało się na terenie obiektu sportowego, Goście korzystali również z siłowni na świeżym powietrzu.
W tak miłej atmosferze i wspólnej zabawie spotkanie dobiegło końca. Goście z Wilna dziękowali za gościnność i rodzinną atmosferę. Ze wzruszeniem żegnali się z gospodarzami i miłe wspomnienia zawieźli do Wilna. Gmina Babice była partnerem w realizacji tego zadania.

 

Projekt dofinansowany przez Kancelarię Senatu RP