• Facebook
  • Newsletter
  • Kanał RSS
  • EN
  • Zmiana wielkości czcionki
  • Zmiana kontrastu
  • Drukuj
Formularz wyszukiwania
  • Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Gminy w Babicach
  • ePUAP

"Drzewa Sobieskiego. Na odsiecz dębom, lipom i innym drzewom"

12 lipca 2013
Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska i Narodowego Instytutu Dziedzictwa zaprasza do wzięcia udziału w akcji „Drzewa Sobieskiego. Na odsiecz dębom, lipom i innym drzewom”, która rozpoczęła się 1 lipca.
Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska i Narodowego Instytutu Dziedzictwa zaprasza do wzięcia udziału w akcji „Drzewa Sobieskiego. Na odsiecz dębom, lipom i innym drzewom”, która rozpoczęła się 1 lipca.
Celem akcji jest odnalezienie „drzew Sobieskiego”, czyli drzew, które mieszkańcy Polski sadzili na cześć króla po jego zwycięskiej bitwie pod Wiedniem. Tradycję sadzenia drzew najprawdopodobniej zapoczątkował sam król Jan III Sobieski, który był znany ze swoich zamiłowań przyrodniczych. Podczas marszu na Wiedeń, 23 sierpnia 1683 roku, zasadził przed klasztorem Franciszkanów w Gliwicach 2 lipy, choć legendy mówią nawet o 14 drzewach. Akcja pokazuje, że sędziwe drzewa są elementem dziedzictwa narodowego, zarówno przyrodniczego, jak i kulturowego, o które należy dbać i chronić od zapomnienia. Dzięki tej akcji Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska zbierze informacje o takich drzewach i zamieści je w serwisie geoserwisu.gdos.gov.pl, co ułatwi proces weryfikacji danych Centralnego Rejestru Form Ochrony Przyrody na temat pomników przyrody.
Zgłoszenia drzew związanych z odsieczą wiedeńską będą zbierane przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska do 2 września 2013 roku. Aby wziąć udział w akcji należy wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie www.gdos.gov.pl, przesłać zdjęcia odszukanego drzewa wraz z opisem lokalizacji przestrzennej i uzasadnić swoje zgłoszenie. Z wybranych zgłoszeń zostanie utworzona galeria zdjęć, którą Narodowy Instytut Dziedzictwa oraz Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska opublikują na swoich stronach internetowych oraz fanpage’ach 12 września 2013 r., czyli dokładnie w rocznicę Bitwy pod Wiedniem.
Będziemy wdzięczni za rozpropagowanie informacji o akcji, jak również wywieszenie plakatu, dostępnego pod linkiem http://bip.gdos.gov.pl/doc/ftp/DRUK/Drzewa_Sobieskiego_-_plakat_-_A1.pdf w miejscach odwiedzanych przez mieszkańców.
Jednocześnie zachęcamy do zapoznania się z nowym systemem Centralny Rejestr Form Ochrony Przyrody, który jest dostępny pod adresem: crfop.gdos.gov.pl

Zespół Promocji i Informacji oraz Wydział ds. Geoinformacji
Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska