• Facebook
  • Newsletter
  • Kanał RSS
  • EN
  • Zmiana wielkości czcionki
  • Zmiana kontrastu
  • Drukuj
Formularz wyszukiwania
  • Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Gminy w Babicach
  • ePUAP

Dwa tysiące szkół podstawowych w Klubie Bezpiecznego Puchatka

16 lipca 2010

Wraz z końcem roku szkolnego w szkołach podstawowych zakończyła się I edycja programu Klub Bezpiecznego Puchatka . . .

     Wraz z końcem roku szkolnego w szkołach podstawowych zakończyła się I edycja programu Klub Bezpiecznego Puchatka. Wzięło w nim udział 50 tysięcy dzieci z ponad 2 tysięcy szkół. W roku szkolnym 2009/10 realizowana była akcja pilotażowa, która objęła 4 województwa: wielkopolskie, małopolskie, podlaskie i łódzkie. Program zorganizowała firma Maspex we współpracy z Biurem Prewencji i Biurem Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Patronat honorowy nad akcją objęły Kuratoria Oświaty wszystkich czterech województw.
     Zadaniem szkół, chcących przystąpić do Klubu Bezpiecznego Puchatka była realizacja zajęć, dotyczących bezpieczeństwa dzieci w 3 obszarach: w domu, w szkole i w drodze do szkoły. Nauczyciele przekazywali dzieciom wiedzę, jak unikać sytuacji niebezpiecznych i jak zachować się w sytuacji zagrożenia. Na specjalnych lekcjach pierwszoklasiści dowiedzieli się, jak bawić się bezpiecznie w szkole i na podwórku, poznali numery alarmowe i nauczyli się podstawowych zasad ruchu drogowego.
     Zajęcia o bezpieczeństwie nauczyciele przeprowadzali w oparciu o materiały, nadesłane przez Organizatorów. Specjalnie dla przedszkoli, pod okiem Policji, zostały przygotowane:
- materiały edukacyjne dla nauczycieli wraz ze scenariuszami lekcji,
- książeczki z ćwiczeniami i zabawami dla dzieci,
- broszury informacyjną  dla rodziców,
- certyfikat dla szkoły, potwierdzający udział w programie.
     Do programu włączyli się również rodzice Pierwszaków. W szkołach organizowane były spotkania z rodzicami, na których poruszano zagadnienia związane z bezpieczeństwem dzieci. Każdy rodzic otrzymał również broszurę informacyjną Klubu Bezpiecznego Puchatka, wskazującą najważniejsze zagadnienia do omówienia z dziećmi. Rodzice korzystali także z opowiadań, które pokazywały niebezpieczne sytuacje i uczyły, jak ich unikać i do kogo zwrócić się o pomoc.                   
     Kształtowanie u dzieci właściwych nawyków to żmudna praca, ale z pewnością opłacalna, bo nawyki te zostają na całe życie. Mam nadzieję, że właśnie dzięki programowi edukacyjnemu „Klub Bezpiecznego Puchatka” najmłodsi zdobędą wiedzę, tak potrzebną do bezpiecznego uczestniczenia w ruchu drogowym – wyjaśnia podinsp. Armand Konieczny, Naczelnik Wydziału Profilaktyki i Analiz Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.
     Po sukcesie pilotażowej edycji, przyszedł czas na edycję ogólnopolską. Każda szkoła podstawowa w Polsce może zgłosić się do programu i otrzymać materiały edukacyjne dla klas I. Program rusza już we wrześniu 2010. Zachęcamy przedszkola do udziału w programie.
Więcej informacji o programie można przeczytać na stronie www.bezpiecznypuchatek.pl
     Wszelkich dodatkowych informacji z przyjemnością udzielą:
Dorota Liszka, tel. (0-33) 870 8204, d.liszka@maspex.com
Joanna Olszowska, tel. (0-33) 870 8464, j.olszowska@maspex.com