• Facebook
  • Newsletter
  • Kanał RSS
  • EN
  • Zmiana wielkości czcionki
  • Zmiana kontrastu
  • Drukuj
Formularz wyszukiwania
  • Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Gminy w Babicach
  • ePUAP

Gmina Babice gospodarzem spotkania miejscowości o tej samej nazwie.

21 czerwca 2010

19 czerwca w Babicach odbyło się już X spotkanie Czeskich i Polskich Babic. Tradycją stało się, że w każdym roku gospodarzem zjazdu jest inna miejscowość.

     19 czerwca w Babicach odbyło się już X spotkanie Czeskich i Polskich Babic. Tradycją stało się, że w każdym roku gospodarzem zjazdu jest inna miejscowość. W tym roku przyszła kolej na nas, więc tym bardziej cieszyliśmy się na tą wizytę i z wielką radością przywitaliśmy naszych gości. W Zespole Szkół w Babicach, babiczanie mogli chwilkę odpocząć po długiej podróży, a następnie zjeść śniadanie. Wójt Gminy Babice Roman Warchoł przywitał zebranych gości i w paru zdaniach opowiedział co w ostatnim czasie wydarzyło się zarówno w Polsce jak i w Gminie – pragnę was, drodzy przyjaciele, przywitać w naszej gminie i mam nadzieję, że to spotkanie zapadnie na długo w Waszej pamięci. Jesteśmy gminą, w której drzemią ogromne możliwości m.in. poprzez: zabytki, przyrodę, organizowane imprezy, a przede wszystkim modernizowaną infrastrukturę - wychodzimy naprzeciw naszym gościom stając się gminą turystyczną. To nasza wielka szansa, którą staramy się wykorzystać – opowiadał o gminie, przedstawiając również ostatnio zrealizowane przedsięwzięcia. W ostatnim czasie Polska została silnie doświadczona poprzez tragedię pod Smoleńskiem, w której zginęło wielu zasłużonych dla nas ludzi. Także wielka woda spustoszyła ogromne obszary naszego kraju, to są zdarzenia, które na pewno szeroko były przedstawiane w Państwa mediach - relacjonował najważniejsze wydarzenia w Polsce. Następnie przekazał zebranym harmonogram dnia, o którym opowiedziała również, prowadząca spotkanie Pani Marzena Pierzchała – Dudek Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Babicach. Wszystkie wypowiedzi były tłumaczone przez Księdza pracującego już od 18 lat w Czechach. Niektóre tłumaczenia były okraszone doskonałym poczuciem humoru jeszcze bardziej integrując zgromadzonych.  Kolejnym, już tradycyjnym punktem spotkania była wymiana informacji z innych gmin na temat zmian, jakie zaszły u nich w ciągu ostatniego roku. Potem nastąpiło przekazanie, przedstawicielom poszczególnych delegacji, upominków charakterystycznych dla naszego regionu. W oficjalnym powitaniu wzięli również udział przedstawiciele Gminy Babice w tym Radni Rady Gminy Babice i Sołtysi.
     Po części oficjalnej przyjezdni zwiedzali Skansen i Zamek, które wywarły ogromne wrażenie na naszych gościach. Widoki z wieży zamkowej, a także pokaz walk rycerskich zaparły dech w piersiach wszystkim obecnym. Dużą popularnością cieszyła się także pajda ze smalcem. Po zamkowych średniowiecznych doznaniach, nasi goście udali się na obiad, po czym przeszli na boisko sportowe w Babicach, gdzie odbyła się biesiada połączona z imprezą pn. „Powitanie Lata”. Doskonała zabawa podparta piękną pogodą sprawiła, że dobry humor dopisywał wszystkim. Tańczyć zaczęli nasi goście dając dobry przykład przybyłym mieszkańcom. W trakcie zabawy odbyło się wręczenie upominków dla gospodarzy spotkania, co również należy do tradycji tych spotkań.
     Zarówno babiczanie z Czech jak i z Polski, dziękowali za wspaniałe przyjęcie i zorganizowanie czasu. Wszyscy zdeklarowali, że im się u nas bardzo podoba i mają nadzieję jeszcze tu wrócić. Wyjechali w doskonałych nastrojach, nie mogąc się już doczekać następnego spotkania. Za rok spotkanie w Starych Babicach pod Warszawą.
     W spotkaniu wzięły udział delegacje z następujących Babic: Babice u Uherského Hradi¹tì, Babice u ©ternberka, Babice u Tøebíèe, Babice u Prachatic, Babice nad Svitavou, Babice – Okrouhlice, Babice u Kelèe i Babice u Rosic. Odwiedziło nas łącznie 54 osoby z Czeskich Babic i 9 osób ze Starych Babic.

GALERIA ZDJĘĆ